V četrtek, 5. 12. 2024, smo se z učenci tretje triade NIS odpravili na voden ogled Muzeja premogovništva v Velenju. Dejavnost je bila zastavljena tako, da bi učenci iz prve roke spoznali, kako je potekalo življenje in delo rudarjev, ter dobili vpogled v pomen premogovništva za slovensko industrijo in kulturo.
Dan se je začel z obiskom jamskega dela muzeja, kjer smo doživeli edinstveno izkušnjo rudarjev iz preteklosti. Pod vodstvom strokovnih vodičev smo se po Starem jašku iz leta 1888 spustili 160 metrov globoko pod zemljo, oblečeni v rudarska oblačila in opremljeni s čeladami ter rudarsko malico. Učenci so skozi izčrpne predstavitve v podzemnih rovih spoznali, kako je potekalo delo rudarjev nekoč in danes. Doživeli smo avtentično izkušnjo težkega, a pomembnega dela pridobivanja “črnega zlata”, ki je nekoč poganjalo slovensko industrijo.
V drugem delu ogleda so učenci spoznali tudi zunanje avtohtone prostore muzeja. Pod vodstvom učiteljice iz CŠOD so poglobili svoje znanje o bivanjski kulturi slovenskih rudarjev, simbolih rudarske tradicije ter o procesu, kako premog preide v energijo. Posebno zanimive so bile razlage o vplivih premogovništva na okolje v Šaleški dolini, kjer smo razpravljali tudi o prihodnosti energije in trajnostnih virih.
Zaključek dneva smo preživeli ob sprehodu do Velenjskega jezera, kjer smo se povzpeli na razgledni stolp. Od tam se nam je odprl čudovit pogled na jezero, bližnjo termoelektrarno in širšo okolico.
Vsi smo bili izjemno zadovoljni s strokovnostjo in zanimivostjo programa, ki nam ga je pripravil muzej. Konkretni prikazi dela, bogata zbirka ter pripovedi vodičev so navdušili učence, saj so jim omogočili nepozaben vpogled v zgodovino in pomen premogovništva.
Dostopnost